Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré

30. 08. 2009 15:11:43
Jistě jsi už i Ty, milý čtenáři, zachytil, že spousta lidí umí vydělávat na tzv. dividendě. Co to tedy vlastně je? Jak k tomu člověk přijde? A opravdu na ní jde zbohatnout?
 socialbusinesssa.blogspot.com

1) Co je dividenda

Jednoduše řečeno jde o podíl na zisku akciové společnosti, jejichž akcie držíte. U každé společnosti je jiná výše, četnost vyplácení a vzhledem k různé vlastnické struktuře i různá šance, že vůbec bude vyplacena. Právo na dividendu patří mezi základní práva akcionáře, bez ohledu na to, jestli je majoritním (většinovým) či minoritním (menšinovým) vlastníkem. Tento článek je psán minoritním akcionářem pro minoritní akcionáře, takže tady nenajdete žádné nekalé rady pro majoritní akcionáře např. jak vyvlastnit ty malé vlastníky (sqeeze-out).

Celý proces tedy probíhá tak, že od svého obchodníka s cennými papíry nakoupíte akcii, o jejíž dividendu máte zájem, a držíte je do tzv. "rozhodného dne". To je datum, kdy se společnost podívá na svou vlastnickou strukturu a podle výpisu ze Střediska Cenných Papírů (SCP) oznámí těm investorům, kteří v tento den vlastní akcie společnosti, že mají nárok na dividendu. Je naprosto jedno, zda-li jste akcii drželi celý rok, nebo jste ji nakoupili včera. Důležitý je také takzvaný "čas na vypořádání", což představuje počet dnů na zpracování a zaknihování nakoupené akcie do SCP, takže to že ji nakoupíte 24 hodin před rozhodným dnem Ti nepomůže, když čas vypořádání je T+3 dny.

 

2) Kdy a jak se vyplácí

Tohle je zase u každé společnosti trochu jinak. Co se týká českého trhu, zvyk je takový, že se dividenda vyplácí jednou ročně někdy v období duben-říjen, tedy v době po ohlašování hospodářských výsledků. Obvykle se dividenda vyplácí od jednoho týdne do jednoho měsíce po rozhodném dni a vyplácí se buďtou formou peněžní, nebo jinou (komoditní, kdy investor dostane produkty společnosti v hodnotě dividendy, nebo třeba obdrží kmenové akcie apod.). Obvykle ale jde o peněžní odměnu, společnost celou dividendu musí nahlásit na ČNB a celou složit na speciální bankovní účet, takže i kdyby společnosti mezitím zkrachovala, tak dividenda bude vyplacena. Takže ve chvíli, kdy je dividenda z tohoto účtu uvolněna, si buďto zajdete na pobočku té banky a s občanským průkazem požádáte o převod na svůj účet, anebo je vám automaticky zaslána na váš obchodní účet u vašeho obchodníka s CP.

 

3) Co má vliv na výši dividendy

Tak dá se říct, že vlastně úplně všechno. Především ale hospodářské výsledky a ochota majoritních akcionářů vyplatit tento podíl na zisku místo toho, aby byl reinvestován zpět do aktiv společnosti. Obvykle se ale dá očekávat, že jestliže měla společnost dobrý rok, hospodářské výsledky jsou pozitivní a nálada na trhu umožňuje vyvést peníze ze společnosti, tak bude vyplacena. Dividendu navrhuje představenstvo a musí ji odsouhlasit minimálně 51% přítomných akcionářů. U většiny společností však dominuje právě ten majoritní vlastník, který tedy rozhodne za všechny ostatní.

Důležité je uvědomit si, že investovat kvůli dividendě nelze krátkodobě. Většina titulů hned po rozhodném dni spadne o procentuální výši dividendy, proto strategie "koupit v rozhodný den a prodat hned po něm" většinou nefunguje. Tady se ale přímo nabízí perfektní nákupní moment pro dlouhodobé investory - kdy jindy nakoupit akcii, než když je na nejlevnější :-)

 

4) Jak se dividenda zdaňuje

Dle českého legislativního zákona o dani z příjmu se dividenda daní klasickou příjmovou daní, tedy 15%. Pro minoritního akcionáře to však nepředstavuje žádný problém, protože je stržena už při uznání, takže ji investor obdrží už zdaněnou a může ji ihned použít dle svých představ. Tento případ se týká fyzických osob, co se týká právnických osob, minulý rok se objevil návrh zákona o zrušení daně z dividendy, bohužel jsem ale nezachytil výsledek.

 

5) Příklady dobrých dividendových titulů na české burze

a) Telefónica O2 - nekorunovaný dividendový král na českém trhu. Výše dividendy 10-15%, finančně velmi silná společnost, dividenda se vyplácí z nerozděleného zisku z minulých let, takže hrubá výše dividendy 50kč/akcii ještě pár let bude téměř s jistotou zachována. Vyplácí jednou ročně vždy v říjnu (tento rok 7.října), rozhodný den kolem září (tento rok je ustanoven na 9.září). Španělská společnost s 70% zastoupením majoritního vlastníka, zbytek je v oběhu.

b) ČEZ - středoevropský energetický gigant má v současné době zainvestováno především ve východní a jihovýchodní Evropě, tedy v postkomunistických a rozvojových státech. Ze 63% vlastněn českým státem (resp. Ministerstvem financí), představuje ohromný kolos se ziskem v řádu desítek miliard. Pravidelně vyplácí dividendu, ovšem vzhledem k aktuální ceně akcie (948kč za akcii v pátek 28.8.) se dostal až na druhou pozici v našich dividendových titulech, procentuální zisk "jen" 5%.

 

6) Příklady dobrých dividendových titulů na americké burze

a) Coca-Cola - Všichni ji známe, své zákazníky má jednoduše řečeno všude. Svou dividendu ve výši 3,3% vyplácí čtvrtletně a především stabilně už od roku 1893. Její akcie vlastní i známý investiční guru Warren Buffett.

b) General Electric - společnost založená Thomasem Edisonem vyplácí své akcionáře čtvrtletně už od roku 1899. Výše je 2,8% a velký potenciál na další růst. Zabývá se snad všemi segmenty trhu, od bankovnictví, energetiku, farmaceutický trh, automobilový až po zbraňové a letecké systémy.

 

 

Drobné chybky upraveny dnes 5.9. dle konstruktivních návrhů z diskuze ;)

Autor: David Rektorys | neděle 30.8.2009 15:11 | karma článku: 15.05 | přečteno: 7952x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Pokorný

Nedokončené letiště v Českých Budějovicích

V současné době se projekt letiště jednoznačně jeví jako prodělečný. Jediné řešení je ho zakonzervovat, investice odepsat a počkat, zda se něco změní. V současné době začíná ekonomická recese, lidé budou mít jiné starosti.

23.8.2019 v 10:21 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 464 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak nepadnout... Nebo alespoň jak zase vstát

Minulým blogem jsem si trochu zavařil. Nejen, že mi přišlo několik mailů, ale ve škole se mne ptali i studenti: Co bychom tedy měli konkrétně dělat, aby nás příští krize nesemlela?

23.8.2019 v 8:33 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 373 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Věřitel platí dlužníkovi a jiné čuníkoviny

Nový hit finančních trhů a ekonomicky zaměřených zpravodajských agentur má název výnosová křivka. Že je to nějaký blábol, o kterém jste nikdy neslyšeli? V tom případě je právě tak akorát načase, abyste se doslechli.

23.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.85 | Přečteno: 15439 | Diskuse

Adam Páleníček

Prodej firmy: zn. diskrétně aneb co je M&A

„Budoval jsem firmu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, pořád jsem na ni myslel a něco řešil. Už nechci dál pokračovat, mám teď v životě jiné priority. Dá se to nějak řešit?“ Takových příběhů jsem už slyšel desítky. A řešit se dají.

22.8.2019 v 15:28 | Karma článku: 4.19 | Přečteno: 136 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Nechte nám stravenky!

Chci stravenkami platit robotický sex! Bylo jednou jedno Tesco, malé, na periferii velkého města, a dalo se tam platit stravenkami. Všechno.

20.8.2019 v 9:09 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 755 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2406
Každý článek, který napíšu, je kritizován. Očekávám to a vítám to, protože kritika mých názorů dokazuje, že nejsou prázdné, že něco říkám. Myslíte si, že jsem šokován tím, co o mně píšou lidé v komentářích na blogu? Vůbec ne, moje odpověď zní: "Jsem rád, že jsem je otrávil. Znamená to, že jsem něco sdělil". Úspěšní lidé jsou kritizováni, neúspěšní lidé ne.

Najdete na iDNES.cz